Yürüyen Köşk Çağrı Merkezi : 444 8 777
Sosyal Medya :

Yürüyen Köşk

Yürüyen Köşk

Yalova’da Yürüyen Köşk:

Köşk kare planlı, ahşap karkas bir yapıdır. Etrafı sütunlarla çevrilidir. Giriş kapısı doğuda bulunan köşkün giriş katında küçük bir oda, oturma odası, tuvalet-duş ve kristal camlarla kaplı deniz manzaralı toplantı salonu bulunmaktadır. Giriş kapısının sağından ahşap merdivenlerle çıkılan üst katta küçük bir sofaya açılan dinlenme odası, yatak odası, tuvalet- banyo mevcut olup, kuzey yönünde kısa bir koridorun sonunda terasa çıkan bir kapı bulunmaktadır. Köşkte Atatürk’ ün isteğiyle mutfak yapılmamıştır.

Atatürk, 1930 yılında bir gün köşke gitmiştir. Çalışanlar çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvarlara zarar verdiğini söyleyerek, çınarın köşke doğru uzanan dalını kesmek için izin istemişlerdir. Atatürk ise çınar ağacının dalının kesilmesi yerine, binanın tramvay rayları üzerinde biraz ileriye alınmasını emretmiştir. Böylelikle ağaca zarar verilmemiş yapı 4. 80 m. kaydırılmıştır. Bu olaydan ötürü Yürüyen Köşk ismini almıştır.

Yalova İli Merkez’de 10 pafta, 46 ada, 29 parselde bulunan Yürüyen Köşk “Atatürk Köşkü”; Gayrimenkul Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 12.07.1980 tarih ve 12238 sayılı kararı ile tescil edilmiştir.

Nasıl Gidilir?

Yalova merkezinden Araştırma Sahili Plajı yürüyüş yolu kullanılarak gidilebilir. Özel araçla ise Yalova Adliyesi'nin hemen yan tarafından giriş sağlanabilir.